Back
Ποσειδών Ν. Μηχανιώνας

“Πάλεψε” ο Ποσειδών Ν.Μηχανιώνας – Κυπελλούχος ΕΠΣΜ η ΑΕ Ευόσμου

Διάρκεια ανάγνωσης: 4 λεπτά

Σε έναν Τελικό Γιορτή του ποδοσφαίρου, η ΑΕ Ευόσμου αναδείχθηκε Κυπελλούχος ΕΠΣΜ επικρατώντας του Ποσειδών Ν.Μηχανιώνας με 0-1 – Η ροή του τελικού και φωτογραφίες από τον αγώνα στην Τούμπα μέσα από τον φακό του #ethermaikos.

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 διεξήχθη ο 53ος Τελικός Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣ Μακεδονίας «Σταύρος Ρεπανάς» στο γήπεδο της Τούμπας ανάμεσα στον Ποσειδώνα Ν.Μηχανιώνας & την ΑΕ Ευόσμου. Ο τελικός μάλιστα διεξήχθη σε μία χρονιά κατά την οποία η Ένωση Ποδοσφαιρικών συλλόγων Μακεδονίας συμπληρώνει 100 χρόνια ιστορίας.

H ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου πριν τη σέντρα του Τελικού

Ποσειδών Ν. Μηχανιώνας Vs AΕ Ευόσμου

Ο τελικός ήταν αφιερωμένος στον αείμνηστο δημοσιογράφο, Σταύρο Ρεπανά ο οποίος με τη συμβολή του πρόβαλε το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, τόσο της Θεσσαλονίκης, όσο και της περιφέρειας. Στο ημίχρονο έγινε απονομή τιμητικής πλακέτας από την ΕΠΣΜ στον γιο του.

Ο θεσμός του Κυπέλλου πραγματοποιείται κάθε χρόνο από την περίοδο 1971-72, με εξαίρεση τις περιόδους 2019-20 και 2020-21 που δεν διεξήχθησαν τελικοί λόγω της πανδημίας.

Τα έσοδα του φετινού τελικού θα διατεθούν προς την κάλυψη των χειρουργικών επεμβάσεων των ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.

Ποσειδών Μηχανιώνας – Α.Ε. Ευόσμου ξανά μετά από 29 χρόνια

Ο Ποσειδών Ν. Μηχανιώνας συμμετείχε σε τελικό για τρίτη φορά στην ιστορία του. Οι δύο φιναλίστ είχαν βρεθεί πάλι αντιμέτωποι, πριν από 29 χρόνια την αγωνιστική περίοδο 1994 – 1995. Τότε, ο Ποσειδών είχε στεφθεί Κυπελλούχος νικώντας με σκορ 2-1. Την χρονιά εκείνη μάλιστα κατέκτησε και το πανελλήνιο τίτλο επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κ.δ.) τον ΑΠΟ Κερατσινίου.

Ποσειδών Ν.ΜηχανιώναςΟ αγώνας

O Ποσειδών Ν. Μηχανιώνας ξεκίνησε δημιουργώντας 3 φάσεις για να ανοίξει το σκορ στο 11′ με τον Λαγόντζο, στο 14′ με τον Τσαπακίδη και στο 19′ με τον Σαλιάρη. Στο 38΄ο Φουστανάς έδειξε την πρώτη κίτρινη στον τελικό στον ποδοσφαιριστή του Ευόσμου Αντωνακόπουλο μετά από σκληρό φάουλ. Το α’ ημίχρονο έληξε έτσι χωρίς σκορ, με τις δύο ομάδες να οδεύουν προς τα αποδυτήρια.

Στο β΄ ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες έψαξαν με βαθιές μπαλιές από την άμυνα να ανοίξουν το σκορ. Στο 69′ ο Ποσειδών απείλησε από στατική φάση (φάουλ) με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι του Αργυρόπουλου. Στο 77′ το σκορ του τελικού άνοιξε ο Αντωνακόπουλος βάζοντας μπροστά την ομάδα του Ευόσμου.

Καλύτερος ποδοσφαιριστής (ΜVP) του τελικού αναδείχθηκε έπειτα από ψηφοφορία των δημοσιογράφων ο μοναδικός σκόρερ του αγώνα Ανδρέας Αντωνακόπουλος, ο οποίος παρά την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε στην αρχή του αγώνα, παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο.

Ποσειδών Ν.ΜηχανιώναςΔιαιτητές ήταν ο Κωνσταντίνος Φουστανάς με Α΄ Βοηθό τον Αλέξανδρο Κουφό, Β΄ Βοηθός τον Βασίλειο Χατζηβασιλείου και 4ος διαιτητή τον Κωνσταντίνο Παγώνη.

Παρατηρητές του τελικού ήταν οι Δημήτριος Θεοχαρίδης και Παναγιώτης Δεληγιαννίδης, ενώ ιατροί ήταν οι Βίκτωρ Κελεσίδης και Γεώργιος Σαριδάκης.