Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Παναθηναϊκός νίκησε με γκολ στο 97΄ τον Άρη

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ένα απίθανο buzzer-beater γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο 97′, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 1-0 στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 20ή φορά.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Αρη με 1-0 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, χάρις σε γκολ του Βαγιαννίδη στην τελευταία φάση του αγώνα. Οι «πράσινοι» τελείωσαν με 10 παίκτες και οι «κίτρινοι» με εννέα. Το Κύπελλο Ελλάδος για την τρέχουσα σεζόν κατέκτησε απόψε (25/5) ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε 1-0 του Αρη στον τελικό του Πανθεσσαλικού.

Το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς κρίθηκε στην τελευταία του φάση όταν στο 90’+7’ο Χουάνκαρ έκανε την παράλληλη και ο Βαγιανίδης που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι εκείνο το σημείο η αναμέτρηση δεν είχε σκορ αλλά τρεις αποβολές, καθώς το «τριφύλλι» έμεινε με 10 παίκτες στο 51′ όταν ο Κώτσιρας είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι αντίστοιχο συνέβη στο 65′ με τον Νταρίντα των «κίτρινων» που στο 71′ έμειναν με εννέα παίκτες καθώς ο Ζουλ αντίκρισε απευθείας την κόκκινη.

Η Πορεία του Παναθηναϊκού ως τον τελικό.

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»:
10/01/2024 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: 65’ Ιωαννίδης – 45’ Αλεξανδρόπουλος
17/01/2024 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 6-7 πέν./0-0 κανονική διάρκεια και παράταση

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
24/01/2024 Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-2: 11’ Αϊτόρ – 25’ Αντζιέλσκι, 42’ Γιουμπιτάνα
31/01/2024 Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-2: 35’ Ρουμπέν Πέρεθ, 90’+5’ Μλαντένοβιτς

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
14/02/2024 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1: 53’ Σπόραρ
21/02/2024 Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 6-5 πέν./0-1 κανονική διάρκεια, 1-2 παράταση: 120’+9’ Λημνιός – 72’ Αντρ. Ζίβκοβιτς, 105’ Κεντζιόρα

Η Πορεία του Άρη ως τον τελικό.

10/01/2024 ΑΕΚ-Άρης 0-0
17/01/2024 Άρης-ΑΕΚ 4-2 πέν. /1-1 κανονική διάρκεια και παράταση: 58’ Μορόν – 45’+1’ Γκατσίνοβιτς

24/01/2024 Άρης-Νίκη Βόλου 3-0: 10’, 90’+3’ Νταρίντα, 90’+6’ Σουλεϊμάνοφ
30/01/2024 Νίκη Βόλου-Άρης 2-2: 35’ Κάσσος, 46’ Ριμπέιρο – 27’ πέν., 69’ Σαβέριο

13/02/2024 Παναιτωλικός-Άρης 0-1: 64’ Βέλεθ
06/03/2024 Άρης-Παναιτωλικός 0-0