Back
μέρα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: O Ελληνικός απολογισμός της 6ης μέρας και το ασημένιο του Χρήστου

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 3 λεπτά

Πλούσια ήταν η δράση των Ελλήνων την 6η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων με το Ασημένιο μετάλλιο του Απόστολου Χρήστου.

Πέρασε εχθές και η 6η μέρα για τους Έλληνες αθλητές που έδωσαν για ακόμη μια μέρα το παρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και με την Ελλάδα να καλωσορίζει το δεύτερο μετάλλιο της.

Αυτό που ξεχώρισε από την χθεσινή μέρα ήταν το μετάλλιο του Απόστολου Χρήστου που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στα 200μ ύπτιο ανδρών.

Η Εθνική πόλο ανδρών εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων νικώντας της ΗΠΑ με 13-11 εξασφαλίζοντας την θέση για τα προημιτελικά, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τένις έδωσε μεγάλη μάχη απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς αλλά ηττήθηκε με 2-0 στα σετ.

Η πορεία των Ελλήνων αθλητών την 6η μέρα

Στην 22η θέση τερμάτισε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στον τελικό των 20χλμ βάδην γυναικών. Η 40χρονη βαδίστρια ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:31.33, βελτιώνοντας κατά σχεδόν δύο λεπτά την καλύτερη φετινή της επίδοση. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην την Κινέζα Γιανγκ με χρόνο 1:25.54.

Ο Στέφανος Ντούσκος πήρε την πρόκριση για τον τελικό του μονού σκιφ ανδρών τερματίζοντας στην τρίτη θέση του ημιτελικού με χρόνο 6:40.78 εξασφαλίζοντας τη θέση του στον τελικό. Πρώτος τερμάτισε ο Γερμανός Ζάιντλερ με χρόνο 6:35.77.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ θα είναι ο Έλληνας εκπρόσωπος στα ημιτελικά των 50μ ελεύθερο ανδρών, καθώς τερμάτισε σε χρόνο 21.86, εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά στην  8η θέση ανάμεσα στους 16 αθλητές.

Αντιθέτως, ο Στέργιος Μπίλας ολοκλήρωσε την κούρσα του σε 22:00 και δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 για τη χώρα μας, μένοντας 18ος.

Ο Απόστολος Παπαστάμος αποκλείστηκε στα ημιτελικά των 200μ μεικτή ανδρών, καθώς τερμάτισε 8ος με χρόνο 2:01:02.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε 4ος στη δεύτερη προκριματική σειρά των 50μ ελεύθερο, με χρόνο 21:62, και προκρίθηκε ως 7ος στον τελικό.

Το ασημένιο μετάλλιο του Απόστολου Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου ήθελε να κατακτήσει το μετάλλιο που έχασε στα 100μ ύπτιο ανδρών και τερμάτισε στη δεύτερη θέση στον τελικό 200μ, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο 1:54:82 με πανελλήνιο ρεκόρ. Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα, ξεκίνησε εξαιρετικά τον τελικό κάνοντας τρομερά περάσματα στο πρώτο 100αρι (26:39 στο 50αρι και 54:90 στο 100αρι). Συνέχισε στο 150αρι με 1:24.36 και τα έδωσε όλα στο τελικό 50αρι για να ανέβει τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 1:54.82. Σημειώνεται, ότι χρυσός Ολυμπιονίκης στέφθηκε ο Χούμπερτ Κος με 1:54.26 και τρίτος ο Ελβετός Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1:54.85.

Αποθεωτική υποδοχή του Χρήστου στο Ολυμπιακό χωριό

Με ψηλά της ελληνικές σημαίες πυρσούς χαμόγελα και φωνές υποδέχθηκε το Αρχηγείο της Ελληνικής Ομάδας τον Απόστολο Χρήστου στο Ολυμπιακό Χωριό

Μπορείς να διαβάσεις:

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το πρόγραμμα της 7ης ημέρας και οι συμμετοχές για τους Έλληνες αθλητές