Back
Εμμανουήλ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η πορεία των αθλητών και το χάλκινο του Εμμανουήλ Καραλή

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 3 λεπτά

Έλαβε τέλος και η 10η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, με τον απολογισμό της Ελλάδας να είναι ένα χάλκινο μετάλλιο του Εμμανουήλ Καραλή στο άλμα επί κοντώ ανδρών και δύο παρουσίες σε τελικό, με τις Στεφανίδη και Αδαμοπούλου στο επί κοντώ γυναικών.

Μία ακόμη επιτυχημένη μέρα για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τη χώρα να μετράει πλέον έξι μετάλλια στο Παρίσι μετά το χάλκινο του Εμμανουήλ Καραλή με το άλμα του στα 5.90μ. στον τελικό του επί κοντώ ανδρών.

Παράλληλα, η Εθνική πόλο ανδρών κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο (με την νίκη της με 9-8 επί της Ιταλίας) και έκλεισε «ραντεβού» με την Σερβία σε νοκ-άουτ προημιτελικό με φόντο τους 4, ενώ οι Κατερίνα Στεφανίδη και Αριάδνη Αδαμοπούλου πήραν το «εισιτήριο» για τον τελικό του επί κοντώ γυναικών.

Πιο αναλυτικά τα αγωνίσματα που ήρθαν αντιμέτωποι οι Έλληνες αθλητές

Σκοποβολή

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη και ο Ευθύμης Μίτας έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια, σε αρκετά σημεία του αγώνα βρέθηκαν ψηλά αλλά τερμάτισαν στην 13η θέση με 139 πόντους.

Στίβος

Η Στεφανίδη πέρασε από το πρώτο προκριματικό γκρουπ με επίδοση 4.55 μέτρων, ενώ η Αδαμοπούλου από το δεύτερο, με επίδοση 4.40 μέτρων.

Ο σπουδαίος Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του άλματος επί κοντώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Ο Μανόλο έδειξε τεράστια βελτίωση σε σχέση με το Τόκιο, όπου είχε καταλάβει την 4η θέση.

Η πρώτη παρουσία της Πολυνίκης Εμμανουηλίδου σε Ολυμπιακούς Αγώνες ολοκληρώθηκε το βράδυ της Δευτέρας με την 8η θέση στον ημιτελικό των 200 μέτρων. Έτρεξε στην ίδια σειρά με τις σπουδαίες Γκάμπι Τόμας (ΗΠΑ, 21.86) και Ντίνα Άσερ – Σμιθ (Μεγάλη Βρετανία, 22.31), έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, αλλά ήταν και πολύ καταπονημένη από το πρωινό ρεπεσάζ με αποτέλεσμα να γράψει ένα αργό 23:18 σε σχέση με το 22:99 που είχε πριν από μερικές ώρες.

Ιστιοπλοΐα

Δεύτερη μέρα του formula kite με τον Κάμερον Μαραμενίδη να καταλαμβάνει την 8η θέση στην 5η ιστιοδρομία, ανεβαίνοντας στην 11η θέση της γενικής κατάταξης με 33 βαθμούς ποινής καθώς χαρακτήρισε την τέταρτη κούρσα, μετρώντας από την πρώτη ημέρα των αγώνων, ως τη χειρότερή του.

Ιππασία

Η παρουσία της Ιόλης Μυτιληναίου για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες δεν συνδυάστηκε με την παρουσία της στον τελικό, στο αγώνισμα της υπερπήδησης εμποδίων γυναικών στην ιππασία.

Και αυτό γιατί μετά από την ολοκλήρωση του αγώνα της ήταν στην 47η θέση στα προκριματικά έχοντας 12 βαθμούς ποινής και 72.32 βαθμολογία ενώ τελικά κατετάγη 57η, γεγονός που δεν της επέτρεψε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Υπενθυμίζεται ότι συμμετείχαν 74 αθλήτριες, εκ των οποίων οι 30 προκρίθηκαν στον τελικό.

Πόλο ανδρών

Η Εθνική πόλο ανδρών κατέκτησε την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο (με την νίκη της με 9-8 επί της Ιταλίας) και έκλεισε «ραντεβού» με την Σερβία σε νοκ-άουτ προημιτελικό με φόντο τους 4.