Back
χάλκινο

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η πορεία των αθλητών και το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 5 λεπτά

Ολοκληρώθηκε, η 8η και 9η  ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού με το ελληνικό στοιχείο να είναι ιδιαίτερα έντονο και τον Λευτέρη Πετρούνια να φέρνει άλλο ένα χαλκινό μετάλλιο στην Ελλάδα.

Στην αγωνιστική αρένα το Σάββατο 03/08 «έπεσαν» οι 9 Έλληνες αθλητές από τους οποίους  ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης στη σκοποβολή και η Νόρα Δράκου στα 50 μέτρα ελεύθερο αποκλείστηκαν και ο Μάκης Μίτας κατέκτησε την 11η θέση στη σκοποβολή, στην 6η θέση τερμάτισε ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό μονού σκιφ ανδρών ενώ στην 76η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Μπούγλας στην ποδηλασία, η Ελλάδα έχασε από την Κροατία 13-14 και στον επόμενο αγώνα θα έρθει αντιμέτωποι με την Ιταλία, η Αριάδνη και ο Οδυσσέας Σπανάκης κατέκτησαν την 11η θέση στα 470 μεικτό και τέλος ο Εμμανουήλ Κάραλης εξασφάλισε το εισιτήριο του για τον τελικό του άλμα επί κοντώ.

Την Κυριακή 04/08 ήταν μια ακόμη επιτυχημένη μέρα για τους Έλληνες αθλητές με το Χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια και την Εθνική πόλο γυναικών να εξασφαλίζει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά, ενώ ο Μίλτος Τεντόγλου πέρασε με άνεση στον μεγάλο τελικό του άλματος εις μήκος, η Ελληνίδα σκοπεύτρια Εμμανουέλα Κατζουράκη κατέκτησε την 5η θέση, η 29χρονη άλτρια Τατιάνα Γκούσιν να κατακτά την 9η θέση και τον 24χρονο σφυροβόλο Χρήστο Φραντζεσκάκη να κατακτά την 12η θέση.

Πιο αναλυτικά τα αγωνίσματα που ήρθαν αντιμέτωποι οι Έλληνες αθλητές ήταν:

H Σκοποβολή ανδρών

Ο Μάκης Μίτας το πάλεψε, αλλά τα τέσσερα πιάτα που έχασε του στοίχισαν τη θέση στον τελικό. Ο Έλληνας αθλητής είχε 121 εύστοχες βολές από τις 125 κι ολοκλήρωσε την θέση του στα προκριματικά του σκιτ στην 11η θέση.

Την ίδια στιγμή κι ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης αποκλείστηκε, καθώς είχε 118 εύστοχες βολές και με αυτό το σκορ κατέλαβε την 19η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

H Σκοποβολή γυναικών

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, σημειώνοντας 72/75 βολές και διατηρώντας ένα σταθερό ρυθμό με 24/25 σε κάθε σειρά. Αυτή η επίδοση την τοποθέτησε στη 5η θέση στο πρώτο σκέλος του προκριματικού στο σκιτ γυναικών.

Το Μονό σκιφ ανδρών

Ο Στέφανος Ντούσκος πάλεψε στον τελικό του μονού σκιφ ανδρών. Έδωσε ό,τι είχε και βρισκόταν για αρκετή ώρα σε τροχιά μεταλλίου. Στο φινάλε όμως έμεινε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 6η θέση. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του 2021 αρχικά βρισκόταν στην 5η θέση στα πρώτα 500 μέτρα. Σταδιακά ωστόσο αυτό άλλαξε και στα χίλια μέτρα ανέβηκε στην 3η θέση, πλησιάζοντας ακόμα και στην 2η θέση. Στα 1.500 μέτρα όμως έπεσε στην 4η θέση. Έκτοτε, συνέχισε να παλεύει, αλλά έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία 500 μέτρα, τερματίζοντας στην 6η θέση με χρόνο 7:02.05

Το Επί κοντώ

Ο Εμμανουήλ Καραλής ξεπέρασε τα 5.75μ. στον προκριματικό του επί κοντώ και πήρε με χαρακτηριστική άνεση το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος. Φυσικά, μεταξύ των αθλητών που πήραν το εισιτήριο για τον τελικό ήταν και ο Αρμάντ Ντουπλάντις, με τον χρυσό Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο ρέκορντμαν να ξεπερνάει με άνεση τα 5 μέτρα και 75 εκατοστά και να είναι το απόλυτο φαβορί για να κατακτήσει ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο σε κορυφαία διοργάνωση.

Τα 50 μέτρα ελεύθερο

Η Νόρα Δράκου δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της στα ημιτελικά των 50 μέτρων στο ελεύθερο, καθώς τερμάτισε με χρόνο 24.80, έχοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια έμεινε εκτός ημιτελικών, καθώς δεν μπόρεσε να τερματίσει στην 16άδα που θα της έδινε την πρόκριση. Πρώτη τερμάτισε η Σάρα Σόεστρομ από τη Σουηδία με χρόνο 23.85.

Η Ποδηλασία δρόμου ανδρών

Ο Γιώργος Μπούγλας ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην ποδηλασία δρόμου ανδρών στην 76η θέση, τερματίζοντας τα 2.800μ σε 6:45:33. Πρώτος τερμάτισε ο Βέλγος Ρέμκο Εβενέποελ σε 6:19:34, ενώ τη δεύτερη και την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Γάλλοι Βαλεντίν Μαντουά και Κριστόφ Λαπόρτ αντίστοιχα σε 6:20:45 και 6:20:50.

Τα 470 μεικτό

Τερμάτισε στην 13η θέση στην πρώτη ιστιοδρομία και 11η στην δεύτερη η Αριάδνη και ο Οδυσσέας Σπανάκης. Έτσι. Συνολικά, το ελληνικό πλήρωμα είναι στην 14η θέση.

Κροατία – Ελλάδα

Η Ελλάδα πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό απέναντι στους Κροάτες, όμως κάποια λάθη στην άμυνα της στοίχησαν, με αποτέλεσμα να ηττηθεί για πρώτη φορά στον όμιλό της με 14-13. Στην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Ιταλία με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Τέλος μπήκε και στην 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων με τον απολογισμό της Ελλάδας να είναι ένα χάλκινο μετάλλιο με τον Λευτέρη Πετρούνια και τρεις παρουσίες σε τελικούς.

Μία ακόμα επιτυχημένη ημέρα για την Ελλάδα στους 33ους Ολυμπιακούς Αγώνες ολοκληρώθηκε, με τη χώρα μας να μετράει πλέον πέντε μετάλλια στο Παρίσι μετά και το χάλκινο του Λευτέρη Πετρούνια.

Παράλληλα, η Εθνική πόλο γυναικών εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά, ενώ ο Μίλτος Τεντόγλου πέρασε με άνεση στον μεγάλο τελικό του άλματος εις μήκος.

Εμμανουέλα Κατζουράκη, Τατιάνα Γκούσιν και Χρήστος Φραντζεσκάκης, βίωσαν την εμπειρία της συμμετοχής σε έναν τελικό στη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού, με την Ελληνίδα σκοπεύτρια να παίρνει την 5η θέση, την 29χρονη άλτρια την 9η και τον 24χρονο σφυροβόλο τη 12η.