Back
Εθνική

Η Εθνική Νέων επικράτησε 70-68 στον αγώνα με το Βέλγιο – Χάλκινο μετάλλιο με διπλό του Ζούγρη

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ανατροπή από το -11 κατάφερε να νικήσει η Εθνική Νέων το Βέλγιο με 70-68 στον μικρό τελικό του EuroBasket U20 κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά το χάλκινο μετάλλιο.

Έχοντας βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο η ομάδα των Νέων έβγαλε εις πέρας την αποστολή της, ενώ παράλληλα απουσίαζε ένας από τους πιο σημαντικούς παίκτες της ομάδας ο Νίκος Πλώτας.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης ήταν και πάλι αυτός που έπαιρνε της αποφάσεις μόνος του έχοντας 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο παίκτης-κλειδί ήταν ο Θεόδωρος Κωνσταντινίδης με 19 πόντους και 5 ασίστ. Το προβάδισμα στην Ελλάδα έδωσε ο Καρακώστας που ευστόχησε στο 1:20 με το τρίποντο με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα.

Νέων

Εκτός βγήκε ο Σαμουντούροφ στο ξεκίνημα του αγώνα πιάνοντας το γόνατο του δεξιού ποδιού και επανήλθε στο παρκέ μετά από 4 λεπτά . Με τους Παρασκευόπουλο και Ζούγρη να έχουν το πάνω χέρι με προβάδισμα 21-15 στην 1η περίοδο του αγώνα.

Παρόλα αυτά άλλαξαν όλα μετά και το 3ο φάουλ του Βαγγέλη Ζούγρη ο οποίος αναγκαστικά έπρεπε να καθίσει στον πάγκο, το Βέλγιο άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να κυριαρχεί στο παρκέ. Στην 2η περίοδο η Ελλάδα είχε κάνει 7 από τα 8 λάθη ενώ είχε 0/3 τρίποντα , την ώρα που το Βέλγιο είχε σουτάρει 3 δίποντα και 5 τρίποντα.

Στην 3η περίοδο η Ελλάδα προσπαθούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι οι Βέλγοι ευστοχούσαν όλο9 και περισσότερο. Παρόλα αυτά η παρουσία του Ζούγρη προσέδιδε σιγουριά στην Ελληνική ομάδα καθώς απασχολούσε έναν επιπλέον παίκτη από την αντίπαλη ομάδα

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική πέρασε μπροστά με 58-57 «απαντώντας» στο τρίποντο των Βέλγων. Σο 37’ το σκορ και για της δυο ομάδες ήταν το ίδιο και 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το Βέλγιο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, στο 40 ο Κωνσταντινίδης ευστόχησες σε τρίποντο για το 68-65 και με την τελευταία του βολή έγραψε το 69-65 η οποία ήταν και η τελευταία του βολή για την κατάκτηση του μεταλλίου.

Μπορείς να διαβάσεις:

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι της Ελλάδας