Ισπανία

Euro 2024: Η Ισπανία πανάξια η «βασίλισσα» της Ευρώπης

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Ισπανία και τα τρομερά παιδιά του Ντε λα Φουέντε επικράτησαν επί της Αγγλίας με 2-1 στέλνοντας για τέταρτη φορά τη χώρα στην κορυφή της Ευρώπης.

Με μία καταπληκτική πορεία σε ολόκληρη τη διάρκεια του τουρνουά η Ισπανία επιβεβαίωσε όλες τις προβλέψεις και σήκωσε την κούπα του 17ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και «χρυσό» σκόρερ τον Ογιαρθάμπαλ στο 86ο λεπτό.

Και τα τρία γκολ του τελικού σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν πιο χορταστικό και γεμάτο σε σχέση με το πρώτο, σε μια αναμέτρηση που είχε δυνατές μονομαχίες, πολύ τακτική αλλά λιγοστές φάσεις και μάλιστα παραλίγο να οδηγηθεί στην παράταση.

«Φτωχό» πρώτο ημίχρονο

Χωρίς φάσεις και ρυθμό ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο του πρώτου αγώνα καθώς τα «λιοντάρια» έπαιζαν με τρείς στόπερ προκειμένου να κλείσουν τους κενούς χώρους και να μην επιτρέψουν στους Ίβηρες επιθετικούς να πατήσουν περιοχή.

Η κατοχή της μπάλας παρέμεινε στην Ισπανία χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παίξει συνδυαστικό ποδόσφαιρο και να βγάλει ποδοσφαιριστές σε θέση να εκτελέσουν μπροστά από την εστία των Άγγλων.

Το άνοιγμα του σκορ και η αλλαγή ρότας

Μόλις δύο λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έρχεται το πρώτο γκολ για την Ισπανία με τον Γιαμάλ να στρώνει στον Νίκο Γούλιαμς και τον τελευταίο με ψύχραιμο πλασέ να νικά τον Πίκφορντ για το 1-0.

Τα «λιοντάρια» πλέον παίζουν επίθεση και στο 73’ ο Πάλμερ σε μία φάση διαρκείας με ένα μακρινό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα έχει προηγηθεί μια αρκετά δύσκολη πάσα από τον Μπέλιγχαμ.

Παρόλα αυτά, η Αγγλία και ενώ έχει το momentum μετά το γκολ, ξαφνικά βρίσκεται και πάλι να αμύνεται, με τους Ισπανούς παρά το σοκ της ισοφάρισης, να δείχνουν απτόητη.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Μοράτα, ο οποίος αναλώθηκε περισσότερο στο να δημιουργεί για τους υπόλοιπους, έγινε από την αλλαγή του τον Ογιαρθάμπαλ κάνοντας το πολυπόθητο 2-1.

Μάλιστα, το τέρμα εξετάστηκε από το VAR και στο replay φαίνεται ότι ο επιθετικός των «φούριας ρόχας» για χιλιοστά καλύπτεται, με το γκολ του να μετρά.

Μπορείς να διαβάσεις:

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι της Ελλάδας