Εθνική

Εκτός 4άδας η Εθνική Μπάσκετ: Ήττα από τη Γερμανία με 76-63

Descriptive alt text
Διάρκεια ανάγνωσης: < 1 λεπτό

Για τέταρτη φορά έφτασε η Εθνική Μπάσκετ στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά. «Αποχαιρέτησε» την διοργάνωση η γαλανόλευκη ομάδα χάνοντας από την Γερμανία με τελικό σκορ 76-63.

Στον αγώνα με τη Γερμανία, η Εθνική Μπάσκετ πραγματοποίησε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διψήφια διαφορά αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει καμία λύση στην επίθεση, με αποτέλεσμα η αντίπαλη να «ξεφύγει» με εννιά πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και να φτάσει στη νίκη που της χάρισε και το εισιτήριο για τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αποχαιρετά το Παρίσι με ψηλά το κεφάλι και την «πίκρα» ότι δεν μπόρεσε για τέταρτη φορά να κάνει ένα βήμα παραπάνω και να μπει στα ημιτελικά.

Η παρουσία της Εθνικής Μπάσκετ ήταν άκρως πετυχημένη, με τον Βασίλη Σπανούλη να αφήνει υποσχέσεις για τις επόμενες μεγάλες διοργανώσεις.

Μπορείς να διαβάσεις:

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η πορεία των αθλητών και το χάλκινο του Εμμανουήλ Καραλή